Prečítajte si spolu s nami niekoľko fascinujúcich faktov, ktoré vás možno prekvapia.
Vyrobené z rôznych druhov hrozna
Asi nikoho neprekvapí, ak povieme, že červené víno je vyrobené z červeného hrozna (Neronet, Alibernet), pričom biele víno dostávame zase výlučne z bielych bobuliek (Rizling, Chardonay). Zaujímavosťou ale je, že takmer všetky vína, ktoré nájdeme v súčasnosti na trhu, boli pôvodne vyrobené z jedného druhu hrozna zvaného Vitis vinifera. Ampelografi sa domievajú, že v prípade tohto hrozna išlo o tzv. čierne hrozno, pričom jeho prirodzenou mutáciou sa vytvorilo aj prvé biele hrozno. Napríklad Pinot Noir (čierne hrozno), Pinot Gris (ružové hrozno) a Pinot Blanc (biele hrozno) majú rovnakú DNA.
Vyrobené z rôznych častí hrozna
Pri oberaní hrozna a jeho následného odkladania do pivnice sa na výrobu vín používajú rôzne procesy. Jedným z najdôležitejších rozdielov je, že červené vína sú fermentované hroznovými kožkami a semenami a biele vína zase nie. S bielymi vínami existuje aj špeciálna metóda, v ktorej je biele hrozno fermentované s kožkami a semenami bieleho hrozna. Vína vyrobené touto technikou sa označujú ako oranžové vína a majú chuť podobnú červeným vínam a obsahujú tanín. Táto technika je stále celkom zriedkavá.
Vyrobené z rôznych metód výroby vína
Červené vína sú obľubované pre svoje mäkké, bohaté a zamatové chute, zatiaľ čo biele vína sú milované svojou krehkou kyselinkou, kvetinovými vôňami a čistými ovocnými tónmi. Na dosiahnutie týchto výsledkov majú vinári dva veľmi odlišné spôsoby výroby vína. Najväčší rozdiel medzi červeným vinárstvom a bielou vínnou výrobou je oxidácia, ktorá spôsobuje, že vína strácajú svoje kvetinové a ovocné tóny výmenou za bohaté, orechové príchute a hladkosť. Kvôli zvýšeniu obsahu kyslíka vinári používajú dubové sudy, pretože dýchajú a nechajú do vína preniknúť kyslík. Na strane druhej, na zníženie pôsobiaceho kyslíka, používajú vinári nádrže z nehrdzavejúcej ocele, ktoré zabezpečujú, že vína si zachovajú aj naďalej ovocné a kvetinové príchute.