Ľadové víno
Výroba ľadového vína je veľmi náročná a riskantná. Hrozno totiž musí vydržať na viniči až kým neprídu mrazy okolo -7 až -8°, ideálne ešte viac. Práve vtedy je totiž najlepšia doba, kedy sa môže pozbierať. Pre hladné vtáky či zver sú však tieto bobule veľmi lákavou pochúťkou a preto musí byť hrozno dobre chránené. Aby toho nebolo málo, vo vzduchu visí ešte ďalšia hrozba v podobe možnej hniloby. Tá prichádza najmä s daždivou jeseňou a nepriazňou počasia. Hazardná hra vinárov tak spočíva v tom, či bobule ponechajú zmrznúť na ľadové víno alebo nechcú riskovať a z hrozna vyrobia prívlastkové víno – neskorý zber, či zoschnuté bobule vyžijú na výber z cibéb.
Výroba ľadového vína preto vyžaduje skúseného vinára a súhru počasia. Hrozno totiž musí dobre premrznúť a pozbierané bobule sa musia ďalej uchovať zamrznuté. Zbiera sa preto buď skoro ráno alebo dokonca v noci. Vďaka tomu, že voda v bobuliach je zamrznutá, pri lisovaní vyteká von len sladká, hustá šťava s krásnou arómou. Na ľadové víno sa používajú zväčša odrody, ktoré lepšie odolávajú hnilobám či opadávaniu. Spomenúť môžeme napríklad Rizling rýnsky, Rulanské biele, Alibernet či mnohé ďalšie.
Vzhľadom k uvedeným nástrahám, ktoré pri výrobe ľadového vína na vinára čakajú, je pochopiteľné, prečo je cena tohto skvostu tak vysoká. Medzi najznámejších výrobcov patria, logicky, skôr severnejšie krajiny ako Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko či Kanada. Výborné ľadové vína však nájdeme aj v Česku či na Slovensku. A ako chutí toto božské víno? Plne, sladko, ovocne až takmer medovo. Ak ste ešte nemali tú česť, rozhodne to vyskúšajte. Aj napriek vyššej cene určite neoľutujete ani cent.