Delenie vín
Tiché vína – laicky povedané, ide o „bežné“ víno, v ktorom pri 20°C pretlak oxidu uhličitého (CO2) nepresahuje 50 kPa.
Perlivé vína – pretlak CO2 sa pohybuje medzi 50 až 250 kPa. Ide o umelo dosýtené víno. Podávame ho pri teplote 8-10°C.
Šumivé vína – pretlak CO2 má nad 250 kPa. Kvasenie je prvotné alebo druhotné a prebieha buď v samotnej fľaši alebo v tanku. Oxid uhličitý tak vzniká prirodzenou cestou. Šumivé víno podávame zvyčajne pri teplote 5-7°C.
- Sekt je označenie pre šumivé víno, ktoré je vyrobené iba z akostného vína. Toto označenie je veľmi rozšírené v Nemecku, Rakúsku, Česku či na Slovensku.
Najznámejšie typy šumivých vín
Champagne – šumivé víno z oblasti Champagne vo Francúzsku. Zrejme najznámejšie šumivé víno, ktorým sa často mylne označujú všetky ďalšie typy perlivých a šumivých vín. Označenie pravého „šampanského“/ Champagne však môžu niesť len tie vína, ktoré sú vypestované priamo v tejto oblasti vo Francúzsku a to len z povolených odrôd a v rámci povolených postupov.
Spumante - do tejto kategórie patria známe talianské vína ako Prosecco (suchá, ovocná chuť) a Asti (jemne sladké).
Cava – španielske šumivé víno, ktoré sa vyrába spôsobom ako legendárne Champagne.
Označenie šumivých vín ešte dopĺňajú názvy, ktoré popisujú charakter (sladkosť vína). Kategórie sú zoradené od najsuchšieho po najsladšie
- Brut natural alebo Brut Zero
- Extra-brut
- Brut
- Extra Sec / Seco alebo Extra Dry
- Sec/Seco alebo Dry
- Demi-Sec alebo Semi-Seco
- Doux alebo Dolce
Na fľaši sa ešte môžete stretnúť s označením Blanc de Noirs (biele víno z modrého hrozna) alebo Blanc de Blanc (biele víno z bieleho hrozna). Na fľašiach šumivých vín však nehľadajte ročník – pri týchto vínach sa neudáva a často ide o zmes niekoľkých ročníkov. V prípade Champagne sa ročníkové víno vyrába iba v najlepších rokoch.