V tomto článku sa zameriame na ďalšie kategórie, ktoré vám uľahčia orientáciu medzi vínami a nenechajú vás bezradného pri výbere, kvôli množstvu rôznych označení a prívlastkov.
Odroda
Ako už napovedá samotný názov, toto delenie je zamerané na rozlišovanie odrôd viniča. Na výrobu vín sa využíva niekoľko tisíc rôznych odrôd, ktoré sa pestujú takmer po celom svete a majú zásadný vplyv na chuť, vzhľad, farbu či charakter vína. Odrody sa šľachtia a prispôsobujú podmienkam v ktorých rastú. Rovnako ako pri ostatných plodinách, aj v prípade viniča platí, že nie každá odroda sa hodí do každej oblasti.
Odrodové víno a Cuvée
S predchádzajúcou kategóriou odrody súvisí aj táto kategória. Odrodové víno je vyrobené len z jednej konkrétnej odrody, ktorá je, samozrejme, uvedená. Víno s označením Cuvée je zmesou rôznych odrôd, ktoré sa kombinujú v snahe získať čo najvyváženejšiu chuť. Toto „miešanie“ však rozhodne neznamená nižšiu kvalitu – práve naopak, napríklad vo Francúzsku je táto kategória veľmi populárna a žiadaná.
Ročník
Opäť jedna z pomerne jednoduchých kategórií. Ročník označuje rok v ktorom bolo hrozno zozbierané a následne sa z neho vyrobilo víno. Tento údaj je dôležitý najmä z toho hľadiska, že počasie a podmienky v danej oblasti, kde bolo hrozne pestované, významne ovplyvňujú kvalitu vína. Preto víno z rovnakej oblasti, ale rôznych ročníkov, môže mať odlišnú chuť a vlastnosti. Na kvalitu vína totiž vplýva napríklad miera zrážok, slnečný svit, teploty a iné. Poznanie týchto faktorov pre danú oblasť a daný rok má preto zásadný význam pri výbere vína.
Vzhľadom na to, že víno sa vyrába ku koncu roka, na trh prichádza najčastejšie víno z predošlého roka. Výnimkou je Mladé víno, ktoré sa smie uvádzať začiatkom novembra roku zberu. Tieto vína určite poznáte ako Svatomartinské či Beaujolais nouveau.