Kategórií podľa ktorých môžeme deliť víno je niekoľko, najznámejšou je však zrejme delenie podľa farieb, ktorú by zvládol aj každý laik. Červené – biele – ružové. Čo už na tom len môže byť zložité, že? Napriek tomu, že táto kategória sa mnohým javí ako najjednoduchšia, realita môže byť trochu iná. Myslíte si, že červené víno sa vyrába z červeného hrozna a biele z bieleho? Nie vždy je to pravda. Hoci z bieleho hrozna iné ako biele víno nevyrobíte, červené (alebo skôr modré) ponúka možností oveľa viac.
Biele víno – ako už bolo uvedené, biele víno sa vyrába z bieleho hrozna (bielych odrôd), ale je možné ho získať aj z niektorých špecifických odrôd červeného hrozna, ak sa použije zvláštny výrobný proces. Väčšina vín sa vyrába bez použitia šupiek a doba fermentácie je skrátená. Biele vína sa tak vyznačujú ľahkou chuťou - často ovocnou a svetlou farbou, ktorá môže naberať rôzne odtiene od svetlej až po žltú či žltohnedú.
Ružové víno – hoci niektoré odrody hrozna majú ružovú farbu, ružové víno sa z nich nevyrába. Na jeho výrobu sa používa tmavo sfarbené modré hrozno. Farbu vína nám totižto udáva výrobný proces a najčastejšie výsledná farba záleží od farby šupky a dĺžky technologického procesu (macerácia). V prípade ružových vín už nedochádza ku dlhšiemu odležaniu na šupkách a preto je farba svetlá (ružová). V prípade ružových vín sa môžete stretnúť s označením rosé alebo klaret – líšia sa výrobným postupom.
Červené víno – vyrába sa z červených/ modrých odrôd hrozna a svoju typickú farbu získava vďaka odležaniu (nakvaseniu) na šupkách, ktoré sú zdrojom farbiva. Pri výrobe sa používajú cele bobule, vďaka čomu je víno veľmi bohaté na antioxidanty. Farba rôznych vín sa môže líšiť v svojej intenzite – od svetlo červenej cez rubínovú až po veľmi tmavú červenú, takmer až hnedú. Svetlejšie farby sú typickejšie skôr pre mladé a ľahké vína, tmavšia farba naznačuje zas víno ťažšie.