5 chýb, ktoré zrejme robíte pri pití šampanského
Nik z nás predsa nemôže poprieť, že by nemiloval šampanské? Svoje o tom vie aj madam Bollingerová, ktorá raz povedala:
"Pijem ho, keď som šťastná a keď som smutná. Niekedy ho pijem, keď som sama. Keď mám spoločnosť, považujem to za povinné. Pijem ho, ak nemám hlad. Inak sa ho nikdy nedotknem - iba, ak som smädná."
Avšak, čo keby sme vám teraz povedali, že s najväčšou pravdepodobnosťou pijete vaše šampanské nesprávnym spôsobom?
- Pijete ho len pri veľmi zvláštnych príležitostiach
Každé miesto, či okamih môžu byť ideálne na pitie skvelého šampanského.
Ľudia si už totiž zvykli popíjať šampanské len pri výnimočných udalostiach, kedy niečo oslavujú alebo ho chcú použiť ako darček. Avšak, nič nemusí byť zlé na tom, ak sa rozhodnete si otvoriť fľašku šampanského napríklad aj v piatok večer, kedy si po celotýždňovej šichte chceme užiť príjemný čas s priateľmi.
- Máte svoje šampanské v chladničke príliš dlho?
Platí pravidlo, že pokiaľ neplánujeme v najbližších troch, či štyroch dňoch piť naše šampanské, bude lepšie, ak pred jeho skladovaním v chladničke, uprednostníme radšej nejaké chladné a suché miesto. V opačnom prípade by sa totiž mohlo stať, že naša fľaška začne trpieť nedostatkom vlhkosti, čoho dôsledkom môže byť aj postupné vysúšanie korku, čo vedie v konečnom dôsledku až k zmene chuti vína.
- Nesprávne otváranie fľaše
Verte tomu alebo nie, otváranie fľaše šampanského je až trojstupňový proces, ktorý si teraz predstavíme.
Začíname umiestnením palca na vrchole drôtu
Postupne začneme rozbaľovať drôt, pričom dbáme o to, aby sme ho celý čas držali mimo korku.
Pri následnej manipulácií s korkom dbáme o to, aby sme sa nesnažili vykrúcať korok von z fľaše, ale presne naopak. Krúživými pohybmi fľaše ho dostaneme von, bez toho, aby sme riskovali jeho lietanie po celej miestnosti. J
No, a keď je už korok vonku, nič nám nebráni v tom, aby sme naše vytúžené šampanské aj ochutnali.
- Nesprávne pokladanie pohára
Najdôležitejšou vecou, ktorú treba mať na pamäti keď pijete šampanské je, že pokiaľ ide o jeho chuť, tak veľmi dôležitou vlastnosťou je jeho teplota. V praxi to môže znamenať napríklad aj to, aby sme sa vyvarovali jeho pokladaniu na misky, či taniere, ktoré by mohli jeho teplotu podstatne znížiť a nás tak pripraviť o jeho skvelú chuť.
- Používajme iba poháre na šampanské
Poháre na šampanské by mali byť dokonale jemné s tenkým sklom, aby tak umožnili vínu nechať vyniknúť jeho chute a vône. Ďalším špecifikom je aj to, aby mali tieto poháre dostatočne vysokú stopku. Len tak sa nám totiž podarí, aby sme ich dokázali správne uchopiť, bez toho, aby sme sa rukou dotýkali spodku pohára, a tým ho zbytočne zohrievali.